ochroniarz agencji ochrony

Wiele osób po szkole poszukuje swojej ścieżki życiowej. Nie każdy od razu wybierając kierunek szkoły, wie gdzie później będzie chciał pracować. Coraz więcej mężczyzn, jak i kobiet decyduje się na zostanie kwalifikowanym ochroniarzem. Jest to zawód bardzo wymagający, mimo że wiele osób uważa inaczej. Nie każdy nadaje się, aby pracować w tym zawodzie, nie każdy może też zostać kwalifikowanym ochroniarzem, ponieważ aby otrzymać to miano, należy spełnić szereg wymagań. A co dokładnie trzeba zrobić by móc pracować w tym zawodzie?

Rozpoczęcie kariery ochroniarza

Należy zdać sobie sprawę najpierw z tego, że można zostać ochroniarzem z kwalifikacjami i bez. Agencje ochrony zatrudniają oba typy pracowników ochrony, w zależności od zapotrzebowania. Więcej praw, ale też i obowiązków mają oczywiście ochroniarze kwalifikowani.Jednak aby zdobyć takie kwalifikacje wiąże się to z wysiłkiem finansowym oraz osobistym. Zacznijmy od tego, że aby zdobyć uprawnienia kwalifikowanego pracownika ochrony, trzeba posiadać obywatelstwo polskie lub państwa UE/EFTA i ukończone 21 lat. Co do wykształcenia samego kandydata, to ustawodawca wymaga wykształcenia co najmniej na poziomie gimnazjum. Wymagana jest również pełna zdolność do czynności prawnych oraz nie można być skazanym wyrokiem prawomocnym za przestępstwo umyślne. Nie może się też wobec kandydata toczyć żadne postępowanie karne. Tak więc jeśli kandydat spełnia pierwsze wymagania, można pomyśleć o zdobyciu uprawnień. Pozostaje tylko wybranie ośrodka szkoleniowego dla przyszłych zawodowych ochroniarzy.Jest ich kilka w kraju. Konieczne też będzie zarezerwowanie ok. 250 godzin na sam etap szkolenia, które obejmuje przygotowanie teoretyczne i praktyczne z wyszkolenia strzeleckiego, technik interwencyjnych, samoobrony oraz znajomości przepisów prawa związanych z wykonywaniem ochrony osób i mienia. Niezbędne również będą badania lekarskie i psychologiczne dla kandydata na ochroniarza.Zawód kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej może wykonywać osoba, która otrzyma pozytywną opinię właściwego komendanta wojewódzkiego policji. A tak po ludzku: zależy to od Twojego miejsca zamieszkania. Zawsze to będzie wojewódzki komendant policji dla danego województwa.Pozytywna decyzja wojewódzkiego komendanta policji skutkuje wydaniem decyzji o wpisie na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.Od tej pory stajesz się posiadaczem trudnego i jeszcze niedocenianego zawodu, a jednocześnie bardzo potrzebnego.

Praca ochroniarza nie należy do łatwych. Odporność na stres, sprawność fizyczna i wiedza, to atuty dzięki którym Twój zleceniodawca wie, że chroniony jest jego nie tylko majątek ale i zdrowie, a nawet życie.

Jest to zawód przez wiele osób niedoceniany, jednak to myślenie na szczęście zaczyna się zmieniać. Każdy, kto myśli o tym, by zostać ochroniarzem powinien się dobrze nad tym zastanowić, ponieważ nie jest to zawód prosty. Dla mnie osobiście ochrona to nie tylko zawód, to sposób na życie.

Categories:

Tags:

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *