Pracownicy ochrony, cieszą się coraz większą popularnością. Ich usługi świadczone są w szerokim zakresie: od osobistej ochrony osób, po wydarzenia, na których znajduje się nawet kilkanaście tysięcy osób. Chronią również wszelkiego rodzaju obiekty. Wiele osób jednak zastanawia się jakie uprawnienia posiadają pracownicy? Z jakimi ograniczeniami się borykają, a na co mogą sobie pozwolić?
Prawa i obowiązki ochroniarzy
Pracownik ochrony jest zatrudniony po to, aby jak najbardziej zminimalizować ryzykowne sytuacje. Można go w bardzo łatwy sposób rozpoznać, ponieważ najczęściej posiada specjalny strój ochroniarski. Prawa osób zatrudnionych w ochronie przez bardzo długi czas nie były uregulowane, jednak zmieniło się to 22 sierpnia 1997 roku. Właśnie wtedy powstała ustawa o ochronie osób i mienia. Należy najpierw zdać sobie sprawę z tego, że wśród ochroniarzy wyróżnia się dwa typy: niekwalifikowanych i kwalifikowanych. Pierwsza grupa charakteryzuje się przede wszystkim tym, że nie mogą oni stosować metod przymusu bezpośredniego. Dodatkowo mogą posiadać przy sobie gaz pieprzowy, jednak żeby go użyć, musi dojść do sytuacji samoobrony. Każdy inny przypadek jest niedozwolony i ochroniarz może ponieść konsekwencje prawne. O wiele więcej praw mają ochroniarze kwalifikowani. Mogą oni między innymi legitymować osoby w celu ustalenia ich tożsamości oraz sprawdzenia, czy mają one prawo przebywać na danym obiekcie, czy terenie. Mogą również wezwać do opuszczenia obiektu osoby, które nie powinny na nim przebywać lub zakłócają porządek i spokój na danym terenie. Ochroniarze mogą również zatrzymać osoby, jednak mają obowiązek przekazać je w ręce policji. Dodatkowo kwalifikowany pracownik ochrony ma prawo stosować środki przymusu bezpośredniego. Co to oznacza? Prywatne firmy ochroniarskie mogą użyć siły fizycznej, zastosować kajdanki, psa służbowego, specjalistycznej pałki, gazu pieprzowego, a nawet broni palnej. Wszystko to jednak musi mieć swoje uzasadnienie i jak w przypadku na przykład policjantów nie może dojść do nadużycia władzy. W skrócie środki przymusu bezpośredniego kwalifikowany pracownik ochrony może zastosować, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie własne, lub innych osób, a także w momencie, gdy istnieje ryzyko ucieczki osoby lub zniszczenia mienia.
Każdy ochroniarz, bez względu na to, czy jest pracownikiem kwalifikowanym, czy też nie, musi zdawać sobie sprawę z tego, jakie przysługują mu prawa i obowiązki. Niestosowanie się do nich będzie skutkowało pociągnięciem do odpowiedzialności prawnej. Firmy ochroniarskie są potrzebne na każdym kroku, jednak pracodawcy muszą zadbać o to, aby ich pracownicy byli świadomi tego, na co mogą sobie pozwolić.
No responses yet